Jednorodzinny dom w stylu nowoczesnym?>

Nowoczesne budownictwo w przypadku domów jednorodzinnych odnosi się dziś do specjalnej kategorii budynków, które zbudowane są według zasad architektonicznego modernizmu. Przede wszystkim główną i podstawową zasadą jest estetyczna prostota oraz skupienie uwagi na osiągnięciu maksymalnej funkcjonalności, wpływającej na komfort mieszkania w takim domu.

Czym jest dom jednorodzinny zbudowany w stylu nowoczesnym? Jest przede wszystkim budynkiem, który charakteryzuje się zewnętrzną prostotą oraz wysokim poziomem funkcjonalności. Projekty domów nowoczesnych uwzględniają specyficzne rozplanowanie pomieszczeń, skupione na kreowaniu otwartych przestrzeni oraz przestrzenności. Taki efekt uzyskuje się poprzez rezygnację z drzwi oraz ścian działowych między pomieszczeniami w sferze dziennej (kuchnia, salon, jadalnia).


Istotne w przypadku domów nowoczesnych jest otwarcie pomieszczeń na naturalne światło (szerokie, duże przeszklenia) oraz zastosowanie materiałów umożliwiających maksymalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z funkcjonowaniem mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim oszczędzania energii - w projektach domów nowoczesnych bardzo ważna jest kwestia odpowiedniej izolacji termicznej mieszkania. Dzięki zastosowaniu grubych warstw izolacyjnych oraz materiałów wysokiej klasy nie dochodzi do niekontrolowanego odpływu energii cieplnej, przez co nie ma potrzeby zakładania dużych i rozbudowanych wewnętrznych systemów grzewczych (które, oprócz tego, że zajmują sporo miejsca, generują również duże koszta). 


Estetyka mieszkania w stylu nowoczesnym odnosi się do dwóch podstawowych idei - minimalizmu i prostoty. Wszelkie zbędne ornamenty i dekoracje są tu zredukowane. Dom w takim stylu jest przede wszystkim przestrzenią życia i pracy, gdzie ważniejsze od przepychu i wyrafinowanej ornamentyki są funkcjonalność, komfort i estetyczny porządek.