Projekt domu a materiały?>

Dzisiejsze budowanie domów tylko w niewielkim stopniu przypomina to sprzed stu lat. Pomijając już techniki, jakimi się wówczas posługiwano, na uwagę zasługują przede wszystkim nowe metody gwarantujące wygodę i ekonomikę użytkowania przy niższych kosztach, oraz nowoczesne materiały zapewniające o wiele więcej korzyści.


Projekt nowoczesnego domu to nie tylko obliczenia grubości ścian i głębokości fundamentów, ale również praca nad ociepleniem w celu zapewnienia jak największej oszczędności energii, mostki termiczne, wodoszczelne fundamenty czy poddasze do adaptacji na część mieszkalną. Każdy architekt, zajmujący się przenoszeniem na papier swoich koncepcji ,bierze również pod uwagę techniczne możliwości materiałów budowlanych. Projekt zawiera kosztorys, dzięki któremu można oszacować swoje możliwości finansowe. A jeśli nie są one możliwe do zrealizowania, materiały wymienia się na ekonomiczniejsze.


Warto jednak zadbać o to, aby projekt nowoczesnego domu uwzględniał też koszty jego użytkowania w przyszłości, gdyż niewłaściwie dobrana warstwa ocieplająca, czy zła izolacja akustyczna czy przed wilgocią mogą stać się przyczyną poważnego dyskomfortu albo będą oznaczać konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.