Z piwnicą czy bez? Wykorzystanie piwnicy w domach podpiwniczonych?>

Projekty domów różnią się nie tylko ze względu na metraż i wygląd zewnętrzny, ale również na wielu innych płaszczyznach. Jednym z nich jest kwestia uwzględnienia w projekcie piwnicy oraz sposób jej wykorzystania. Nie wszystkie domy posiadają podpiwniczenie, nie wszyscy też piwnicy potrzebują. Jednak projekty domów podpiwniczonych dostarczają nam znacznie szerszych możliwości wykorzystania dodatkowej przestrzeni i warto zastanowić się nad taką opcją.

Wybierając projekt domu z podpiwniczeniem zyskamy dodatkową przestrzeń, którą wykorzystać można na wiele różnych sposobów. Najczęściej podpiwniczenie wykorzystywane jest jako garaż. Można tam spokojnie zaparkować swój samochód bez strachu o to, że z powodu warunków zewnętrznych może mu się stać coś złego. Często jednak w piwnicach znajduje się również dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać do swobodnego realizowania własnej pasji lub też pasji któregoś z członków rodziny.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w dodatkowej przestrzeni w piwnicy urządzić na przykład mini-siłownię. Na początek wystarczy podstawowy sprzęt - ławka treningowa, worek bokserski czy sztangi, z czasem można uzupełniać wyposażenie i stworzyć rozbudowaną siłownię z dużą ilością sprzętu. Lub też inne rozwiązanie - jeśli nasze dziecko ma w sobie pasję do tworzenia muzyki, nie ważne czy śpiewa, czy komponuje, to w piwnicy z powodzeniem można zaaranżować małe studio muzyczne. Wystarczy odpowiednio wygłuszyć ściany (materiały potrzebne do tego są raczej łatwo dostępne) oraz skompletować odpowiedni sprzęt - tym jednak zajmie się już nasz mały muzyk.

Pewne oddzielenie piwnicy od części mieszkalnej domu sprawia, że indywidualne wykorzystanie takiej przestrzeni do rozwijania własnych pasji nie będzie przeszkadzać innym członkom rodziny, a osoba z niej korzystająca będzie mogła w spokoju i bez wstydu oddać się realizacji swoich zainteresowań. Projekty domów z podpiwniczeniem są więc bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin, których członkowie potrzebują przestrzeni do rozwijania własnych zainteresowań, szlifowania talentu i umiejętności.