Dom w zgodzie z ekologią - okna pasywne?>

Coraz popularniejszym trendem na rynku architektury i budownictwa są domy tworzone zgodnie z zasadami ekologii i zrównoważonego wykorzystania energii. Do wyboru mamy dwa rodzaje projektów - energooszczędne i pasywne. Te pierwsze są projektowane z nieco większą swobodą, z naciskiem na ekologię i zminimalizowanie kosztów utrzymania. Dom pasywny to z kolei minimum wykorzystania energii. W projekcie niezbędne jest zastosowanie odpowiednich okien, pełniących wiele istotnych funkcji.


Funkcje okna

Okno to bardzo istotny element uzupełniający bryłę budynku, pełniący funkcję izolacyjną (chroni od nadmiernego hałasu, niskich lub wysokich temperatur), wentylacyjną, czy przenoszenia obciążeń. Przez okno wpływa niezbędne do życia światło, jest także podstawowym zabezpieczeniem domu i chroni nasze mienie przed włamaniami. To najważniejsze funkcje, które od lat przypisuje się stolarce okiennej. W ostatnich latach pojawił się również wymóg pasywności.  


Na czym polega pasywność?

Okna pasywne to wyspecjalizowane modele okien, dedykowane do montażu w budynkach pasywnych. Istnieje szereg wymogów technicznych, stawianych przez Instytut Budynków Pasywnych, które musi spełnić producent, aby móc nazywać swój produkt w ten sposób. To przede wszystkim wskaźniki przenikania ciepła oraz przepuszczalności promieniowania słonecznego. Konstrukcja okna składa się z trzech szyb, pokrytych odpowiednimi powłokami, a przestrzeń między nimi wypełnia się argonem lub kryptonem.
Tags: