Czy budować dom z poddaszem użytkowym??>

projekty domów z poddaszem


Domy parterowe mają wielu zwolenników, są wygodnie, nie posiadają barier architektonicznych. Idealnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób starszych. Równie wielu miłośników mają domy piętrowe. Tu o zaletach decyduje duża przestrzeń zlokalizowana na niedużej działce.

Od jakiegoś czasu jednak coraz większe zainteresowanie wzbudzają projekty domów z poddaszem. Być może jest to rezultat wysokich kosztów budowy domów. Dom z poddaszem jest tańszą opcją wobec domu piętrowego, a powierzchnia mieszkalna może być tylko nieznacznie mniejsza. Przeciwnicy takich domów zwykle kręcą nosem na skosy, jednak dla młodzieży to zaleta. Umożliwia to bowiem oryginalne zaaranżowanie pokoi i stwarza ciepły nastrój.

Projekty domów z poddaszem mają też inne zalety: nie potrzebują dużej działki, są energooszczędne i nie zacieniają ogrodu jak wysokie budynki. Poza tym poddasze nie wymaga od razu wykończenia, na potrzeby mieszkalne można je zaadaptować w późniejszym czasie, gdy tego wymagają potrzeby rodziny.

Niektóre wady można przekuć na zalety – mowa o skosach. Tak naprawdę jedyną wadą są większe koszty dachu , bo je podwyższają lukarny, chociaż można je zastąpić oknami połaciowymi. Niektórzy jeszcze poczytują za wady zbyt wysokie temperatury na poddaszu podczas letnich upałów. Ale i z tym można sobie poradzić, instalując zwyczajne wiatraki – wentylatory bądź zakładając klimatyzację.