Dom dla rodziny wielopokoleniowej?>

projekty domów piętrowych

Wspólne mieszkanie rodziców, dzieci i wnuków nie zawsze bywa kwestią wyboru, ale coraz częściej rodziny decydujące się na budowę własnego domu planują zakwaterowanie w nim także rodziców. W przypadku osób starszych, które wymagają opieki, albo przynajmniej obecności innego domownika, wspólne mieszkanie bywa rozwiązaniem tyleż praktycznym, co wygodnym.

Z uwagi na znaczne zróżnicowanie potrzeb i stylu życia najlepszym rozwiązaniem w takich wypadkach są projekty domów piętrowych, pozwalające na stworzenie własnych prywatnych stref dla rodziców i dzieci. Dom piętrowy łączy w sobie możliwość przebywania pod jednym dachem i fizycznej bliskości z jednoczesnym zapewnieniem intymności i przestrzeni osobistej każdemu z małżeństw. Pozwala to również na większy komfort życia, jeśli na przykład młodzi ludzie lubią spędzać czas w towarzystwie przyjaciół, preferują siedzenie do późnych godzin nocnych, podczas, gdy seniorzy mają większą potrzebę spokoju i wczesnego snu. Zamieszkanie w domu piętrowym rozwiązuje też często opiekę nad dziećmi, do których nie trzeba szukać opiekunki skoro w budynku jest babcia.

Projekty domów piętrowych stwarzają wiele możliwości adaptacji a chociaż realnie są niestety trochę droższe to i tak koszty zakupu dodatkowego mieszkania dla rodziców nie byłyby ekonomiczniejsze. Odpowiednie przystosowanie projektu i rezygnacja z niektórych ekstrawagancji mogą również obniżyć koszty budowy.